HOME

2004 Festival Home
2005 Festival Home
2006 Festival Home
2007 Festival Home
2008 Festival Home

entertainment

Festival Stage Community Tent Dog & Cat Shows

raffle

silent auction

t-shirt

chili Showdown

Cake Bake off

Cycling classic

fishing tournament

children’s world

map

JUST FOR KIDS

Art by Kids Youth Essay Chess Tournament

SPONSORS

VENDORS

Letterhead banner 2

Springs River Festival Youth Art by Kids Contest 2005

KINDERGARTEN WINNERS

1st Place

Andre Pacheco, Miami Springs Elementary

2nd Place

Hannah Mitnick, All Angels Academy

3rd Place

Emily Garcia, Grace Lutheran Learning Center

4th Place

Victoria Suarez, Grace Lutheran Learning Center

Honorable Mention: Chloe Pignano, Grace Lutheran Learning Center

1st GRADE WINNERS

1st Place

Gunnar Kortenbach, Miami Springs Elementary

2nd Place

Mrs. Toomey’s 1st Grade Class Group Art Project, All Angels Academy

3rd Place

Patricia Exuela and Lizzy Dunevitz, Miami Springs Elementary

4th Place

Henry Ruff, All Angels Academy

Honorable Mention: Brandon Donikian and Sarah Mulla, All Angels Academy

2nd GRADE WINNERS

1st Place

Megan Mitnick, All Angels Academy

2nd Place

Anthony Pacheco, Miami Springs Elementary

3rd Place

Alyssa Rabade, All Angels Academy; Victor Perez, Miami Springs Elementary

4th Place

Stephanie Torres, Miami Springs Elementary

Honorable Mention: Kristen Crooks, Krista Schubert and Kirkland Olson, All Angels Academy

3rd GRADE WINNERS

1st Place

Max Dunevitz and Melissa Rodriguez, Miami Springs Elementary

2nd Place

Olivia Martinez, Miami Springs Elementary

3rd Place

Christian Jovella, Miami Springs Elementary

Honorable Mention: Alexander Bravo and Max Kortenbach, Miami Springs Elementary

4th GRADE WINNERS

1st Place

Gabriela Hidalgo, Blessed Trinity School

2nd Place

Nicole Collis, Blessed Trinity School, and Daniel  Preciado, Grace Lutheran Learning Center

3rd Place

Azalie Duque, Grace Lutheran Learning Center

Honorable Mention: Jason Coulter and Ingrid Natali, Grace Lutheran Learning Center

5th GRADE WINNERS

1st Place

Melanie Wolff, Blessed Trinity School

2nd Place

Stephanie Tillit, Blessed Trinity School

3rd Place

Alexa Cabrera, Grace Lutheran Learning Center

Honorable Mention: Samantha Pacheco, Blessed Trinity School

6th, 7th & 8th GRADE WINNERS - MIDDLE SCHOOL ART

1st Place

Carly Mitchell, Doral Academy Charter School (7th Grade)

2nd Place

Maria Villavicencio, Tara Gracy, Marie Sostr, & Francis Agular - Group Art Project, Miami Springs Middle School (Mr. McKay, Art Director)

3rd Place

Raisa Gaspar, Jessica Lopez, Sama Carranza - Group Art Project, Miami Springs Middle School (Mr. McKay, Art Director)

3rd Place

Cecilia Plancensia, Blessed Trinity School

4th Place

Tracee Raven Bustill, Miami Springs Middle School

Honorable Mention: Michael Laveira & Luis Rivera (group art project), Ashley Jesser, Carla Santos and Chanel Leballot (group art project), Mauricio Toruno, Damaris Toledo and Kiara Castallon (group art project) - Miami Springs Middle School (Mr. McKay, Art Director)

Contact us: info@springsriverfestival.com

© 2004 - 2008 Springs River Festival, Inc.

Questions or comments about the site, contact: webmaster@springsriverfestival.com