HOME

2004 Festival Home
2005 Festival Home
2006 Festival Home
2007 Festival Home
2008 Festival Home

entertainment

Festival Stage Community Tent Dog & Cat Shows

raffle

silent auction

t-shirt

chili Showdown

Cake Bake off

Cycling classic

fishing tournament

children’s world

map

JUST FOR KIDS

Art by Kids Youth Essay Chess Tournament

SPONSORS

VENDORS

Letterhead banner 2

Springs River Festival Youth Essay Contest 2005

1st GRADE WINNERS

1st Place

Gunnar Kortenbach, Miami Springs Elementary

2nd Place

Jamie Norton, Springview Elementary

3rd Place

Gabriel Toro, Blessed Trinity School

4th Place

Jose Negron, Springview Elementary

5th Place

Dessire La Cruz, Miami Springs Elementary

6th Place

Adrian Gonzalez-Vallina, Grace Lutheran Learning Center

Honorable Mention - Giselle Alvarez, Arlette Gutierrez, Jakaria Davis

2nd GRADE WINNERS

1st Place

Paloma Valencia, Blessed Trinity School

2nd Place

Mahelis Medina, Miami Springs Elementary

3rd Place

John Bryson, Miami Springs Elementary

4th Place

Nicolette Vannucci, Springview Elementary

5th Place

Orlando Laney, Miami Springs Elementary

6th Place

Albert Perez, Miami Springs Elementary

Honorable Mention - Christopher Blanco (Blessed Trinity School), Treyon Sargent (Springview Elementary), Daniela Valle (Springview Elementary), Cristal Espinosa (Miami Springs Elementary), Adrian Diaz (Springview Elementary)

3rd GRADE WINNERS

1st Place

Jordan Pera, Miami Springs Elementary

2nd Place

Ricardo Rojas, Bleesed Trinity School

3rd Place

Mitchell Menendez, All Angels Academy

4th Place

Allison Delgadillo, Miami Springs Elementary

5th Place

Max Kortenbach, Miami Springs Elementary

6th Place

Rose Corsetti, All Angels Academy & Alejandra Diaz, Blessed Trinity

Honorable Mention - Melissa Rodriguez (Miami Springs Elementary), Andy Alvarez (Blessed Trinity School), Paula Lozano (Miami Springs Elementary)

4th GRADE WINNERS

1st Place

Dailyn Correras, Springview Elementary

2nd Place

Hector Eng, Springview Elementary

3rd Place

Angelica Wegman, Springview Elementary

4th Place

Crystal Viera, Springview Elementary

5th Place

Azalie Ann Duque, Grace Lutheran Learning Center

6th Place

Marissa Brinkman, Springview Elementary

Honorable Mention - Jason Coulter (Grace Lutheran Learning Center), Yolando Pineda (Springview Elementary), Benet Silveira (Springview Elementary)

5th GRADE WINNERS

1st Place

Jessica Alvarez, Blessed Trinity School

2nd Place

Claudia Lorenzo, Springview Elementary

3rd Place

Arturo Soto, All Angels Academy

Honorable Mention - Cindy Rosado (Springview Elementary), Kevin Coronado (All Angels Academy), Clayton Brock (All Angels Academy)

6th GRADE WINNERS

1st Place

Bernadette Zilio, Blessed Trinity School

2nd Place

Alison Ortega, Miami Springs Middle

3rd Place

Rachel Cope, Miami Springs Elementary; Andrea Silva, Blessed Trinity

Honorable Mention - Jason Schmidt (Grace Lutheran Learning Center), Gregory Baker (Grace Lutheran Learning Center)

7th GRADE WINNERS

1st Place

Gabriel Perez, Grace Lutheran Learning Center

2nd Place

Carly Mitchell, Doral Academy Charter School

3rd Place

Katie Rodriguez, Grace Lutheran Learning Center

Honorable Mention - Melissa Grafton (Blessed Trinity School), Kaylee Perez (Blessed Trinity School)

8th GRADE WINNERS

1st Place

Alexandria Ugarte, Blessed Trinity School

2nd Place

Karen Matos, Miami Springs Middle School

3rd Place

Slisiree Skarlinsky, Blessed Trinity School; Tyler Thomas, Grace Lutheran Learning Center

Honorable Mention - Rayveen O’Connor (Blessed Trinity School), John Shapiro (Miami Springs Middle School), Liz Prats (Miami Springs Middle School)

Contact us: info@springsriverfestival.com

© 2004 - 2008 Springs River Festival, Inc.

Questions or comments about the site, contact: webmaster@springsriverfestival.com